Lütfen Tüm Haberler için Tıklayınız >>>
ABC’NİN YENİ REKLAM YÜZÜ SEDA BAKAN 35. yaşında logosu ve ambalaj tasarımları değişen ABC, her tüketicinin kendine özgü bir biçimde temizlikle mutlu olduğunu anlatan ve yepyeni bir enerjisi olan #temizliğiseviyoruz iletişim kampanyalarında çok sevilen oyuncu Seda Bakan ile çalışmaktadır.
ABC DETERJAN 35. YAŞINI İÇTEN DIŞA YENİLENEREK KUTLUYOR! Türkiye’nin büyük ve yerli deterjan markalarından biri olan ABC Deterjan gelişen ve yenilikçi bir marka olmanın gururunu yaşıyor. ABC hızla değişen dünyayı yakından takip ederken yenilenmeyi en temel ögesi olan logosu ile başlatmıştır.
ABC 2si 1 Arada Tüketicilerin Beğenisini Kazandı Deterjan ve yumuşatıcı etkisini Türkiye’de ilk kez bir arada sunan ABC Deterjan 2si 1 arada ürününün performansı, bağımsız araştırma firması tarafından yapılan tüketici değerlendirme testinde, deneyen tüketicilerin %95’i tarafından beğenildi. Deneyenlerin %94’ü ABC 2si 1 Arada’yı tavsiye ediyor.
ABC Sıvı Çamaşır Deterjanı ile Değerli Giysileriniz İlk Günkü Gibi Kalsın Tüketiciler değerli narin ve siyah çamaşırlarını güvenle ABC’ye emanet edecek. Geliştirilen formülleri ile ABC Sıvı Çamaşır Deterjanı Narinler...
ABC Parfumia Konsantre Yumuşatıcı Yenilendi! Tüketicilerin vazgeçemediği ABC Parfumia Konsantre Yumuşatıcı ürünleri baştan aşağı yenilendi! Yeni lale formlu şişesi ve taç formlu kapağı ile rafta daha da göz alıcı olan ABC Parfumia, yenilenen etiket tasarımıyla da dikkat çekiyor.
İnsan Kaynakları Politikamız

İnsan Kaynakları Fonksiyonu tüm çalışmalarını ABC Deterjan’nın tüm bölümlerindeki çalışanlara huzurlu ve verimli olabilecekleri bir çalışma ortamı yaratarak çalışan mutluluğunu sağlamayı amaç edinerek gerçekleştirmektedir.

Bu amaç çerçevesindeki faaliyetlerimiz;

Organizasyonun Belirlenmesi;

Şirket faaliyetlerinin belirli bir sisteme dayandırılarak, sürekliliğinin sağlanmasında etkin olan organizasyon oluşturmak.

Eleman Seçme Yerleştirme;

İş yeterliliklerine sahip; şirket kültür ve yapısına uygun kişileri seçerek, ilgili pozisyonlara yerleştirilmek,

İşe yeni başlayan çalışanların işe giriş işlemlerinin yapılması, yeni çalışma ortamına adaptasyonunda gerekli zeminin oluşturulmak.

Ücretlendirme;

İş değerleme çalışmaları ve piyasa araştırmaları kapsamında, çalışanın yeterliliklerini gözönüne alarak profesyonel ücret sistemini oluşturmak.

Sicil Bilgileri;

Çalışanlarla ilgili tüm yasal yükümlülükleri yerine getirmek.

Eğitim;

Çalışanların, günün gerektirdiği bilgi ve becerilere, ileride görev alacağı pozisyonların gereklerine adapte olabilmeleri için ilgili eğitim ihtiyaçlarını belirlemek ve organize edilmesinde aktif rol üstlenerek gelişimini sağlanmak

Motivasyon;

Çalışanlarımızın katma değerlerini arttırmak, çalışırken mutlu olmalarını sağlayabilmek adına teşvik ve iletişim sistemleri kurmak.


Lütfen Tüm Haberler için Tıklayınız >>>

prev
next